szintén elengedhetetlen a holisztikus szemlélet, mert a menopauzális tranzíció időszakában végbemenő pszicho-neuro-endokrin és immunológiai folyamatok rendkívül komplexek és csak ezzel a szemlélettel lehet segíteni az emberen, aki életének eme nehéz időszakába került. A változókor nemcsak hormonális kérdés, mert párhuzamosan olyan új pszicho-szociális stresszorok is megjelenhetnek, mint a reprodukciós képesség elvesztésének átélése, a nőiesség újra értelmezésének nehézségei, de előfordulhat családiállapot változás, szakmaváltás, továbbá sokaknál komoly mentális kihívást jelenthet gyereknevelés mellett az idősödő szülők gondozásának terhe is. Mindazonáltal a menopauzális medicina elsődleges célja a szubjektív tünetek (hőhullám, fokozott verejtékezés, szívdobogásérzés, alvászavar, hangulatlabilitás, ingerlékenység, sírási kényszer) csökkentése, mert csak így lehetséges a sikeres megküzdés és a lelkiegyensúly visszanyerése. Jellemző tünetek közé sorolható még a hüvelyszárazság, libidócsökkenés és az evészavar, aminek menedzselése szintén speciális hozzáállást és szaktudást igényel.
Perimenopauzában nincs ciklushoz kötve a vérvétel napja (helye: Synlab, Mammut II., IV.em. – elsősorban a cukor-inzulin vizsgálat miatt, a többi hormonvizsgálat bármelyik Synlab-os vérvételi helyen elvégezhető.
A cukor-inzulin terheléses vizsgálat éhgyomorra történjen, a vérvétel előtt 1 órával 1 pohár (2 dl) víz ivása javasolt és a terhelés alatt már ne igyon. Ez a vizsgálat történhet a többi hormon levételével együtt, de jelezni kell az ebbéli szándékot, mert az előjegyzést eszerint végzik.
FSH * LH * ösztradiol (E2)
TSH fT4 fT3 antiTPO, anti-Thyreoglobulin-AT
Prolactin
Testosteron DHEA-S SHBG
D-vitamin (25OH) Kortizol
0’ vércukor és inzulin
60’ vércukor és inzulin
120’ vércukor és inzulin
* posztmenopauzában (ha az utolsó vérzés 1-2 éve) az FSH-t és LH-t nem szükséges vizsgálni