A gyermekvállalásra optimális, azaz terhesség-specifikus tartományokon belüli hormonszintekkel érdemes felkészülni a kedvező terhességi kimenetel és a háborítatlan magzati fejlődés biztosítása érdekében. Természetesen ezzel a fogantatásig eltelt idő is lerövidülhet. A feltárt kisebb hormoneltérések nem utalnak minden esetben hormonális betegségre, de a reprodukciós folyamatban zavart okozhatnak. A vizsgált kb. 15 féle hormon egységes rendszert képez, a komponensek kölcsönhatásban vannak egymással, ezért a mintavétel lehetőleg egyidőben történjen. A vizsgálatok elvégzése már adolescens kortól ajánlott, kiváltképp hormonális fogamzásgátló szedésének megkezdése előtt, de a gyermekvállalást közvetlenül megelőző időszakban sem túl késő, mert ez a gyakorlat teszi lehetővé a terhesség előtti hormonális háttér alaposabb megismerését, a termékenység megőrzését és a későbbi komplikációk megelőzésének hatékonyabb menedzselését.
A mai világban a gyermekvállalás 10-15 évvel is kitolódhat a történelmi hagyományokhoz és a biológiailag optimálishoz képest, ami elég hosszú idő ahhoz, hogy a feltáratlan, felszínre nem kerülő és termékenységet csökkentő biológiai folyamatok visszafordíthatatlanokká vagy nehezen kezelhetővé váljanak. A hormon-eredményekből képet kapunk, arról hogy vannak-e a reprodukciós folyamat egészét érintő hormonális eltérések, kedvezőtlen tendenciák, kell-e változtatni az életviteli szokásokon és végsősoron, mennyire van ráhangolva a szervezet egy jövőbeni terhesség kiviselésére, ami egyben biztosítaná az embrió optimális hormonális, metabolikus és immunológiai környezetben történő zavartalan fejlődését. Ilyen miliőben lesz ugyanis optimális a beágyazódási folyamat, a lepény kialakulása és a magzat méhenbelüli epigenetikai programozottsága is.
Mindezek fontos célokat szolgálnak: a kedvező terhességi kimenetel esélyének növelését, a világrajött újszülött gyermekkori és felnőttkori egészségét, sőt az azt követő generációk egészségügyi kockázatainak csökkentését is.
éhgyomorra történjen, a vérvétel előtt 1 órával 1 pohár (2 dl) víz ivása javasolt, a terhelés alatt már ne igyon.
Bejelentkezéskor a cukor-terheléses vizsgálatra külön kell időpontot egyeztetni. Ez a vizsgálat történhet a többi hormon levételével együtt, de a ciklus bármelyik időszakában is.
FSH LH ösztradiol (E2)
TSH fT4 fT3 antiTPO, anti-Thyreoglobulin-AT
Prolactin
Testosteron DHEA-S SHBG
D-vitamin (25OH) Kortizol AMHplusz
0’ vércukor és inzulin
60’ vércukor és inzulin
120’ vércukor és inzulin
Progeszteron és ösztradiol